900

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
900 г.  во други календари
Грегоријански календар 900
CM
Ab urbe condita 1653
Асирски календар 5650
Бахајски календар -944–-943
Бенгалски календар 307
Берберски календар 1850
Будистички календар 1444
Бурмански календар 262
Византиски календар 6408–6409
Еврејски календар 4660–4661
Ерменски календар 349
ԹՎ ՅԽԹ
Етиопски календар 892-893
Ирански календар 278–279
Исламски календар 286–288
Јулијански календар 900    CM
Кинески календар 己未年月日
(3536/3596)
— до —
庚申年月日
(3537/3597)
Коптски календар 616–617
Корејски календар 3233
Календар Мингуо 1012 пред РК
民前1012年
Селевкидски календар 1211–1212
Тајландски сончев календар 1443
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 956–957
 - Шака самват 822–823
 - Кали југа 4001–4002
Холоценски календар 10900
Џуче-календар нема (пред 1912)

900 (CM) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 900. година од новата ера, 900. од првиот милениум, последна од 9 век и прва од 900-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6408 и 6409 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5650 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4660 и 4661 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1653.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 900. година се протега во 3536 и 3537, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3596 и 3597 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1443. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 286 и 288 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]