824

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
824 г.  во други календари
Грегоријански календар 824
DCCCXXIV
Ab urbe condita 1577
Асирски календар 5574
Бахајски календар -1020–-1019
Бенгалски календар 231
Берберски календар 1774
Будистички календар 1368
Бурмански календар 186
Византиски календар 6332–6333
Еврејски календар 4584–4585
Ерменски календар 273
ԹՎ ՄՀԳ
Етиопски календар 816-817
Ирански календар 202–203
Исламски календар 208–209
Јулијански календар 824    DCCCXXIV
Кинески календар 癸卯年月日
(3460/3520)
— до —
甲辰年月日
(3461/3521)
Коптски календар 540–541
Корејски календар 3157
Календар Мингуо 1088 пред РК
民前1088年
Селевкидски календар 1135–1136
Тајландски сончев календар 1367
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 880–881
 - Шака самват 746–747
 - Кали југа 3925–3926
Холоценски календар 10824
Џуче-календар нема (пред 1912)

824 (DCCCXXIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 824. година од новата ера, 824. од првиот милениум, 24. од 9 век и петта од 820-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6332 и 6333 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5574 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4584 и 4585 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1577.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 824. година се протега во 3460 и 3461, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3520 и 3521 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1367. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 208 и 209 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]