813

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
813 г.  во други календари
Грегоријански календар 813
DCCCXIII
Ab urbe condita 1566
Асирски календар 5563
Бахајски календар -1031–-1030
Бенгалски календар 220
Берберски календар 1763
Будистички календар 1357
Бурмански календар 175
Византиски календар 6321–6322
Еврејски календар 4573–4574
Ерменски календар 262
ԹՎ ՄԿԲ
Етиопски календар 805-806
Ирански календар 191–192
Исламски календар 197–198
Јулијански календар 813    DCCCXIII
Кинески календар 壬辰年月日
(3449/3509)
— до —
癸巳年月日
(3450/3510)
Коптски календар 529–530
Корејски календар 3146
Календар Мингуо 1099 пред РК
民前1099年
Селевкидски календар 1124–1125
Тајландски сончев календар 1356
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 869–870
 - Шака самват 735–736
 - Кали југа 3914–3915
Холоценски календар 10813
Џуче-календар нема (пред 1912)

813 (DCCCXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 813. година од новата ера, 813. од првиот милениум, 13. од 9 век и четвртта од 810-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6321 и 6322 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5563 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4573 и 4574 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1566.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 813. година се протега во 3449 и 3450, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3509 и 3510 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1356. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 197 и 198 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]