883

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
883 г.  во други календари
Грегоријански календар 883
DCCCLXXXIII
Ab urbe condita 1636
Асирски календар 5633
Бахајски календар -961–-960
Бенгалски календар 290
Берберски календар 1833
Будистички календар 1427
Бурмански календар 245
Византиски календар 6391–6392
Еврејски календар 4643–4644
Ерменски календар 332
ԹՎ ՅԼԲ
Етиопски календар 875-876
Ирански календар 261–262
Исламски календар 269–270
Јулијански календар 883    DCCCLXXXIII
Кинески календар 壬寅年月日
(3519/3579)
— до —
癸卯年月日
(3520/3580)
Коптски календар 599–600
Корејски календар 3216
Календар Мингуо 1029 пред РК
民前1029年
Селевкидски календар 1194–1195
Тајландски сончев календар 1426
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 939–940
 - Шака самват 805–806
 - Кали југа 3984–3985
Холоценски календар 10883
Џуче-календар нема (пред 1912)

883 (DCCCLXXXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 883. година од новата ера, 883. од првиот милениум, 83. од 9 век и четвртта од 880-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6391 и 6392 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5633 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4643 и 4644 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1636.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 883. година се протега во 3519 и 3520, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3579 и 3580 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1426. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 269 и 270 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]