816

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
816 г.  во други календари
Грегоријански календар 816
DCCCXVI
Ab urbe condita 1569
Асирски календар 5566
Бахајски календар -1028–-1027
Бенгалски календар 223
Берберски календар 1766
Будистички календар 1360
Бурмански календар 178
Византиски календар 6324–6325
Еврејски календар 4576–4577
Ерменски календар 265
ԹՎ ՄԿԵ
Етиопски календар 808-809
Ирански календар 194–195
Исламски календар 200–201
Јулијански календар 816    DCCCXVI
Кинески календар 乙未年月日
(3452/3512)
— до —
丙申年月日
(3453/3513)
Коптски календар 532–533
Корејски календар 3149
Календар Мингуо 1096 пред РК
民前1096年
Селевкидски календар 1127–1128
Тајландски сончев календар 1359
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 872–873
 - Шака самват 738–739
 - Кали југа 3917–3918
Холоценски календар 10816
Џуче-календар нема (пред 1912)

816 (DCCCXVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 816. година од новата ера, 816. од првиот милениум, 16. од 9 век и седма од 810-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6324 и 6325 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5566 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4576 и 4577 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1569.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 816. година се протега во 3452 и 3453, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3512 и 3513 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1359. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 200 и 201 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]