825

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
825 г.  во други календари
Грегоријански календар 825
DCCCXXV
Ab urbe condita 1578
Асирски календар 5575
Бахајски календар -1019–-1018
Бенгалски календар 232
Берберски календар 1775
Будистички календар 1369
Бурмански календар 187
Византиски календар 6333–6334
Еврејски календар 4585–4586
Ерменски календар 274
ԹՎ ՄՀԴ
Етиопски календар 817-818
Ирански календар 203–204
Исламски календар 209–210
Јулијански календар 825    DCCCXXV
Кинески календар 甲辰年月日
(3461/3521)
— до —
乙巳年月日
(3462/3522)
Коптски календар 541–542
Корејски календар 3158
Календар Мингуо 1087 пред РК
民前1087年
Селевкидски календар 1136–1137
Тајландски сончев календар 1368
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 881–882
 - Шака самват 747–748
 - Кали југа 3926–3927
Холоценски календар 10825
Џуче-календар нема (пред 1912)

825 (DCCCXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 825. година од новата ера, 825. од првиот милениум, 25. од 9 век и шеста од 820-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6333 и 6334 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5575 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4585 и 4586 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1578.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 825. година се протега во 3461 и 3462, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3521 и 3522 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1368. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 209 и 210 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]