899

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
899 г.  во други календари
Грегоријански календар 899
DCCCXCIX
Ab urbe condita 1652
Асирски календар 5649
Бахајски календар -945–-944
Бенгалски календар 306
Берберски календар 1849
Будистички календар 1443
Бурмански календар 261
Византиски календар 6407–6408
Еврејски календар 4659–4660
Ерменски календар 348
ԹՎ ՅԽԸ
Етиопски календар 891-892
Ирански календар 277–278
Исламски календар 285–286
Јулијански календар 899    DCCCXCIX
Кинески календар 戊午年月日
(3535/3595)
— до —
己未年月日
(3536/3596)
Коптски календар 615–616
Корејски календар 3232
Календар Мингуо 1013 пред РК
民前1013年
Селевкидски календар 1210–1211
Тајландски сончев календар 1442
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 955–956
 - Шака самват 821–822
 - Кали југа 4000–4001
Холоценски календар 10899
Џуче-календар нема (пред 1912)

899 (DCCCXCIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 899. година од новата ера, 899. од првиот милениум, 99. од 9 век и последна од 890-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6407 и 6408 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5649 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4659 и 4660 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1652.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 899. година се протега во 3535 и 3536, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3595 и 3596 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1442. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 285 и 286 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]