894

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
894 г.  во други календари
Грегоријански календар 894
DCCCXCIV
Ab urbe condita 1647
Асирски календар 5644
Бахајски календар -950–-949
Бенгалски календар 301
Берберски календар 1844
Будистички календар 1438
Бурмански календар 256
Византиски календар 6402–6403
Еврејски календар 4654–4655
Ерменски календар 343
ԹՎ ՅԽԳ
Етиопски календар 886-887
Ирански календар 272–273
Исламски календар 280–281
Јулијански календар 894    DCCCXCIV
Кинески календар 癸丑年月日
(3530/3590)
— до —
甲寅年月日
(3531/3591)
Коптски календар 610–611
Корејски календар 3227
Календар Мингуо 1018 пред РК
民前1018年
Селевкидски календар 1205–1206
Тајландски сончев календар 1437
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 950–951
 - Шака самват 816–817
 - Кали југа 3995–3996
Холоценски календар 10894
Џуче-календар нема (пред 1912)

894 (DCCCXCIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 894. година од новата ера, 894. од првиот милениум, 94. од 9 век и петта од 890-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6402 и 6403 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5644 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4654 и 4655 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1647.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 894. година се протега во 3530 и 3531, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3590 и 3591 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1437. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 280 и 281 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]