Прејди на содржината

815

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
815 во разни календари
Грегоријански календар815
DCCCXV
Ab urbe condita1568
Ерменски календар264
ԹՎ ՄԿԴ
Асирски календар5565
Балиски календар736–737
Бенгалски календар222
Берберски календар1765
Будистички календар1359
Бурмански календар177
Византиски календар6323–6324
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
3511 или 3451
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
3512 или 3452
Коптски календар531–532
Етиопски календар807–808
Еврејски календар4575–4576
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера871–872
 - Сачка ера736–737
 - Кали-југа3915–3916
Холоценски календар10815
Ирански календар193–194
Исламски календар199–200
Јапонски календарКонин 6
(弘仁6年)
Јавански календар711–712
Јулијански календар815
DCCCXV
Корејски календар3148
Мингуо-календар1097 пред Р. Кина
民前1097年
Нанакшахи−653
Селевкидски календар1126/1127 г.г.
Тајландски сончев календар1357–1358
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
941 или 560 или −212
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
942 или 561 или −211

815 (DCCCXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 815 година од новата ера, 815. од првиот милениум, 15. од IX век и шеста од 810-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6323 и 6324 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5565 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4575 и 4576 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1568.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 815 година се протега во 3451 и 3452, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3511 и 3512 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1358. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 199 и 200 исламска година.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 815 на Ризницата ?