826

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
826 г.  во други календари
Грегоријански календар 826
DCCCXXVI
Ab urbe condita 1579
Асирски календар 5576
Бахајски календар -1018–-1017
Бенгалски календар 233
Берберски календар 1776
Будистички календар 1370
Бурмански календар 188
Византиски календар 6334–6335
Еврејски календар 4586–4587
Ерменски календар 275
ԹՎ ՄՀԵ
Етиопски календар 818-819
Ирански календар 204–205
Исламски календар 210–211
Јулијански календар 826    DCCCXXVI
Кинески календар 乙巳年月日
(3462/3522)
— до —
丙午年月日
(3463/3523)
Коптски календар 542–543
Корејски календар 3159
Календар Мингуо 1086 пред РК
民前1086年
Селевкидски календар 1137–1138
Тајландски сончев календар 1369
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 882–883
 - Шака самват 748–749
 - Кали југа 3927–3928
Холоценски календар 10826
Џуче-календар нема (пред 1912)

826 (DCCCXXVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 826. година од новата ера, 826. од првиот милениум, 26. од 9 век и седма од 820-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6334 и 6335 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5576 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4586 и 4587 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1579.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 826. година се протега во 3462 и 3463, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3522 и 3523 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1369. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 210 и 211 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]