868

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
868 г.  во други календари
Грегоријански календар 868
DCCCLXVIII
Ab urbe condita 1621
Асирски календар 5618
Бахајски календар -976–-975
Бенгалски календар 275
Берберски календар 1818
Будистички календар 1412
Бурмански календар 230
Византиски календар 6376–6377
Еврејски календар 4628–4629
Ерменски календар 317
ԹՎ ՅԺԷ
Етиопски календар 860-861
Ирански календар 246–247
Исламски календар 253–255
Јулијански календар 868    DCCCLXVIII
Кинески календар 丁亥年月日
(3504/3564)
— до —
戊子年月日
(3505/3565)
Коптски календар 584–585
Корејски календар 3201
Календар Мингуо 1044 пред РК
民前1044年
Селевкидски календар 1179–1180
Тајландски сончев календар 1411
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 924–925
 - Шака самват 790–791
 - Кали југа 3969–3970
Холоценски календар 10868
Џуче-календар нема (пред 1912)

868 (DCCCLXVIII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 868. година од новата ера, 868. од првиот милениум, 68. од 9 век и деветта од 860-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6376 и 6377 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5618 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4628 и 4629 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1621.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 868. година се протега во 3504 и 3505, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3564 и 3565 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1411. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 253 и 255 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]