864

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
864 г.  во други календари
Грегоријански календар 864
DCCCLXIV
Ab urbe condita 1617
Асирски календар 5614
Бахајски календар -980–-979
Бенгалски календар 271
Берберски календар 1814
Будистички календар 1408
Бурмански календар 226
Византиски календар 6372–6373
Еврејски календар 4624–4625
Ерменски календар 313
ԹՎ ՅԺԳ
Етиопски календар 856-857
Ирански календар 242–243
Исламски календар 249–250
Јулијански календар 864    DCCCLXIV
Кинески календар 癸未年月日
(3500/3560)
— до —
甲申年月日
(3501/3561)
Коптски календар 580–581
Корејски календар 3197
Календар Мингуо 1048 пред РК
民前1048年
Селевкидски календар 1175–1176
Тајландски сончев календар 1407
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 920–921
 - Шака самват 786–787
 - Кали југа 3965–3966
Холоценски календар 10864
Џуче-календар нема (пред 1912)

864 (DCCCLXIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 864. година од новата ера, 864. од првиот милениум, 64. од 9 век и петта од 860-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6372 и 6373 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5614 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4624 и 4625 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1617.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 864. година се протега во 3500 и 3501, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3560 и 3561 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1407. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 249 и 250 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]