821

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
821 во разни календари
Грегоријански календар821
DCCCXXI
Ab urbe condita1574
Ерменски календар270
ԹՎ ՄՀ
Асирски календар5571
Балиски календар742–743
Бенгалски календар228
Берберски календар1771
Будистички календар1365
Бурмански календар183
Византиски календар6329–6330
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
3517 или 3457
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
3518 или 3458
Коптски календар537–538
Етиопски календар813–814
Еврејски календар4581–4582
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера877–878
 - Сачка ера742–743
 - Кали-југа3921–3922
Холоценски календар10821
Ирански календар199–200
Исламски календар205–206
Јапонски календарКонин 12
(弘仁12年)
Јавански календар717–718
Јулијански календар821
DCCCXXI
Корејски календар3154
Мингуо-календар1091 пред Р. Кина
民前1091年
Нанакшахи−647
Селевкидски календар1132/1133 г.г.
Тајландски сончев календар1363–1364
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
947 или 566 или −206
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
948 или 567 или −205

821 (DCCCXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 821 година од новата ера, 821. од првиот милениум, 21. од IX век и втора од 820-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6329 и 6330 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5571 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4581 и 4582 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1574.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 821 година се протега во 3457 и 3458, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3517 и 3518 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1364. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 205 и 206 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]