Прејди на содржината

872

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
872 во разни календари
Грегоријански календар872
DCCCLXXII
Ab urbe condita1625
Ерменски календар321
ԹՎ ՅԻԱ
Асирски календар5622
Балиски календар793–794
Бенгалски календар279
Берберски календар1822
Будистички календар1416
Бурмански календар234
Византиски календар6380–6381
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
3568 или 3508
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
3569 или 3509
Коптски календар588–589
Етиопски календар864–865
Еврејски календар4632–4633
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера928–929
 - Сачка ера793–794
 - Кали-југа3972–3973
Холоценски календар10872
Ирански календар250–251
Исламски календар258–259
Јапонски календарЏоган 14
(貞観14年)
Јавански календар770–771
Јулијански календар872
DCCCLXXII
Корејски календар3205
Мингуо-календар1040 пред Р. Кина
民前1040年
Нанакшахи−596
Селевкидски календар1183/1184 г.г.
Тајландски сончев календар1414–1415
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
998 или 617 или −155
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
999 или 618 или −154

872 (DCCCLXXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 872 година од новата ера, 872. од првиот милениум, 72. од IX век и трета од 870-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6380 и 6381 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5622 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4632 и 4633 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1625.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 872 година се протега во 3508 и 3509, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3568 и 3569 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1415. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 258 и 259 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 872 на Ризницата ?