814

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
814 г.  во други календари
Грегоријански календар 814
DCCCXIV
Ab urbe condita 1567
Асирски календар 5564
Бахајски календар -1030–-1029
Бенгалски календар 221
Берберски календар 1764
Будистички календар 1358
Бурмански календар 176
Византиски календар 6322–6323
Еврејски календар 4574–4575
Ерменски календар 263
ԹՎ ՄԿԳ
Етиопски календар 806-807
Ирански календар 192–193
Исламски календар 198–199
Јулијански календар 814    DCCCXIV
Кинески календар 癸巳年月日
(3450/3510)
— до —
甲午年月日
(3451/3511)
Коптски календар 530–531
Корејски календар 3147
Календар Мингуо 1098 пред РК
民前1098年
Селевкидски календар 1125–1126
Тајландски сончев календар 1357
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 870–871
 - Шака самват 736–737
 - Кали југа 3915–3916
Холоценски календар 10814
Џуче-календар нема (пред 1912)

814 (DCCCXIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 814. година од новата ера, 814. од првиот милениум, 14. од 9 век и петта од 810-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6322 и 6323 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5564 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4574 и 4575 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1567.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 814. година се протега во 3450 и 3451, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3510 и 3511 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1357. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 198 и 199 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]