892

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
892 во разни календари
Грегоријански календар892
DCCCXCII
Ab urbe condita1645
Ерменски календар341
ԹՎ ՅԽԱ
Асирски календар5642
Балиски календар813–814
Бенгалски календар299
Берберски календар1842
Будистички календар1436
Бурмански календар254
Византиски календар6400–6401
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
3588 или 3528
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
3589 или 3529
Коптски календар608–609
Етиопски календар884–885
Еврејски календар4652–4653
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера948–949
 - Сачка ера813–814
 - Кали-југа3992–3993
Холоценски календар10892
Ирански календар270–271
Исламски календар278–279
Јапонски календарКанпјо 4
(寛平4年)
Јавански календар790–791
Јулијански календар892
DCCCXCII
Корејски календар3225
Мингуо-календар1020 пред Р. Кина
民前1020年
Нанакшахи−576
Селевкидски календар1203/1204 г.г.
Тајландски сончев календар1434–1435
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
1018 или 637 или −135
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
1019 или 638 или −134

892 (DCCCXCII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 892 година од новата ера, 892. од првиот милениум, 92. од IX век и трета од 890-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6400 и 6401 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5642 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4652 и 4653 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1645.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 892 година се протега во 3528 и 3529, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3588 и 3589 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1435. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 278 и 279 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]