863

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
863 г.  во други календари
Грегоријански календар 863
DCCCLXIII
Ab urbe condita 1616
Асирски календар 5613
Бахајски календар -981–-980
Бенгалски календар 270
Берберски календар 1813
Будистички календар 1407
Бурмански календар 225
Византиски календар 6371–6372
Еврејски календар 4623–4624
Ерменски календар 312
ԹՎ ՅԺԲ
Етиопски календар 855-856
Ирански календар 241–242
Исламски календар 248–249
Јулијански календар 863    DCCCLXIII
Кинески календар 壬午年月日
(3499/3559)
— до —
癸未年月日
(3500/3560)
Коптски календар 579–580
Корејски календар 3196
Календар Мингуо 1049 пред РК
民前1049年
Селевкидски календар 1174–1175
Тајландски сончев календар 1406
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 919–920
 - Шака самват 785–786
 - Кали југа 3964–3965
Холоценски календар 10863
Џуче-календар нема (пред 1912)

863 (DCCCLXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 863. година од новата ера, 863. од првиот милениум, 63. од 9 век и четвртта од 860-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6371 и 6372 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5613 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4623 и 4624 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1616.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 863. година се протега во 3499 и 3500, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3559 и 3560 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1406. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 248 и 249 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]