Прејди на содржината

871

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
871 во разни календари
Грегоријански календар871
DCCCLXXI
Ab urbe condita1624
Ерменски календар320
ԹՎ ՅԻ
Асирски календар5621
Балиски календар792–793
Бенгалски календар278
Берберски календар1821
Будистички календар1415
Бурмански календар233
Византиски календар6379–6380
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
3567 или 3507
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
3568 или 3508
Коптски календар587–588
Етиопски календар863–864
Еврејски календар4631–4632
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера927–928
 - Сачка ера792–793
 - Кали-југа3971–3972
Холоценски календар10871
Ирански календар249–250
Исламски календар257–258
Јапонски календарЏоган 13
(貞観13年)
Јавански календар768–770
Јулијански календар871
DCCCLXXI
Корејски календар3204
Мингуо-календар1041 пред Р. Кина
民前1041年
Нанакшахи−597
Селевкидски календар1182/1183 г.г.
Тајландски сончев календар1413–1414
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
997 или 616 или −156
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
998 или 617 или −155

871 (DCCCLXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 871 година од новата ера, 871. од првиот милениум, 71. од IX век и втора од 870-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6379 и 6380 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5621 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4631 и 4632 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1624.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 871 година се протега во 3507 и 3508, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3567 и 3568 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1414. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 257 и 258 исламска година.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 871 на Ризницата ?