809

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
809 г.  во други календари
Грегоријански календар 809
DCCCIX
Ab urbe condita 1562
Асирски календар 5559
Бахајски календар -1035–-1034
Бенгалски календар 216
Берберски календар 1759
Будистички календар 1353
Бурмански календар 171
Византиски календар 6317–6318
Еврејски календар 4569–4570
Ерменски календар 258
ԹՎ ՄԾԸ
Етиопски календар 801-802
Ирански календар 187–188
Исламски календар 193–194
Јулијански календар 809    DCCCIX
Кинески календар 戊子年月日
(3445/3505)
— до —
己丑年月日
(3446/3506)
Коптски календар 525–526
Корејски календар 3142
Календар Мингуо 1103 пред РК
民前1103年
Селевкидски календар 1120–1121
Тајландски сончев календар 1352
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 865–866
 - Шака самват 731–732
 - Кали југа 3910–3911
Холоценски календар 10809
Џуче-календар нема (пред 1912)

809 (DCCCIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 809. година од новата ера, 809. од првиот милениум, 9. од 9 век и последна од 800-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6317 и 6318 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5559 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4569 и 4570 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1562.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 809. година се протега во 3445 и 3446, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3505 и 3506 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1352. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 193 и 194 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]