831

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
831 г.  во други календари
Грегоријански календар 831
DCCCXXXI
Ab urbe condita 1584
Асирски календар 5581
Бахајски календар -1013–-1012
Бенгалски календар 238
Берберски календар 1781
Будистички календар 1375
Бурмански календар 193
Византиски календар 6339–6340
Еврејски календар 4591–4592
Ерменски календар 280
ԹՎ ՄՁ
Етиопски календар 823-824
Ирански календар 209–210
Исламски календар 215–216
Јулијански календар 831    DCCCXXXI
Кинески календар 庚戌年月日
(3467/3527)
— до —
辛亥年月日
(3468/3528)
Коптски календар 547–548
Корејски календар 3164
Календар Мингуо 1081 пред РК
民前1081年
Селевкидски календар 1142–1143
Тајландски сончев календар 1374
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 887–888
 - Шака самват 753–754
 - Кали југа 3932–3933
Холоценски календар 10831
Џуче-календар нема (пред 1912)

831 (DCCCXXXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 831. година од новата ера, 831. од првиот милениум, 31. од 9 век и втора од 830-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6339 и 6340 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5581 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4591 и 4592 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1584.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 831. година се протега во 3467 и 3468, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3527 и 3528 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1374. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 215 и 216 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]