881

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
881 г.  во други календари
Грегоријански календар 881
DCCCLXXXI
Ab urbe condita 1634
Асирски календар 5631
Бахајски календар -963–-962
Бенгалски календар 288
Берберски календар 1831
Будистички календар 1425
Бурмански календар 243
Византиски календар 6389–6390
Еврејски календар 4641–4642
Ерменски календар 330
ԹՎ ՅԼ
Етиопски календар 873-874
Ирански календар 259–260
Исламски календар 267–268
Јулијански календар 881    DCCCLXXXI
Кинески календар 庚子年月日
(3517/3577)
— до —
辛丑年月日
(3518/3578)
Коптски календар 597–598
Корејски календар 3214
Календар Мингуо 1031 пред РК
民前1031年
Селевкидски календар 1192–1193
Тајландски сончев календар 1424
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 937–938
 - Шака самват 803–804
 - Кали југа 3982–3983
Холоценски календар 10881
Џуче-календар нема (пред 1912)

881 (DCCCLXXXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 881. година од новата ера, 881. од првиот милениум, 81. од 9 век и втора од 880-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6389 и 6390 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5631 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4641 и 4642 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1634.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 881. година се протега во 3517 и 3518, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3577 и 3578 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1424. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 267 и 268 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]