Прејди на содржината

853

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
853 во разни календари
Грегоријански календар853
DCCCLIII
Ab urbe condita1606
Ерменски календар302
ԹՎ ՅԲ
Асирски календар5603
Балиски календар774–775
Бенгалски календар260
Берберски календар1803
Будистички календар1397
Бурмански календар215
Византиски календар6361–6362
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
3549 или 3489
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
3550 или 3490
Коптски календар569–570
Етиопски календар845–846
Еврејски календар4613–4614
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера909–910
 - Сачка ера774–775
 - Кали-југа3953–3954
Холоценски календар10853
Ирански календар231–232
Исламски календар238–239
Јапонски календарНинџу 3
(仁寿3年)
Јавански календар750–751
Јулијански календар853
DCCCLIII
Корејски календар3186
Мингуо-календар1059 пред Р. Кина
民前1059年
Нанакшахи−615
Селевкидски календар1164/1165 г.г.
Тајландски сончев календар1395–1396
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
979 или 598 или −174
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
980 или 599 или −173

853 (DCCCLIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 853 година од новата ера, 853. од првиот милениум, 53. од IX век и четвртта од 850-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6361 и 6362 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5603 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4613 и 4614 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1606.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 853 година се протега во 3489 и 3490, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3549 и 3550 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1396. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 238 и 239 исламска година.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 853 на Ризницата ?