Прејди на содржината

801

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
801 во разни календари
Грегоријански календар801
DCCCI
Ab urbe condita1554
Ерменски календар250
ԹՎ ՄԾ
Асирски календар5551
Балиски календар722–723
Бенгалски календар208
Берберски календар1751
Будистички календар1345
Бурмански календар163
Византиски календар6309–6310
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
3497 или 3437
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
3498 или 3438
Коптски календар517–518
Етиопски календар793–794
Еврејски календар4561–4562
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера857–858
 - Сачка ера722–723
 - Кали-југа3901–3902
Холоценски календар10801
Ирански календар179–180
Исламски календар184–185
Јапонски календарЕнрјаку 20
(延暦20年)
Јавански календар696–697
Јулијански календар801
DCCCI
Корејски календар3134
Мингуо-календар1111 пред Р. Кина
民前1111年
Нанакшахи−667
Селевкидски календар1112/1113 г.г.
Тајландски сончев календар1343–1344
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
927 или 546 или −226
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
928 или 547 или −225

801 (DCCCI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 801 година од новата ера, 801. од првиот милениум, 1. од IX век и втора од 800-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6309 и 6310 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5551 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4561 и 4562 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1554.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 801 година се протега во 3437 и 3438, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3497 и 3498 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1344. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 184 и 185 исламска година.

801 во разни календари
Грегоријански календар801
DCCCI
Ab urbe condita1554
Ерменски календар250
ԹՎ ՄԾ
Асирски календар5551
Балиски календар722–723
Бенгалски календар208
Берберски календар1751
Будистички календар1345
Бурмански календар163
Византиски календар6309–6310
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
3497 или 3437
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
3498 или 3438
Коптски календар517–518
Етиопски календар793–794
Еврејски календар4561–4562
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера857–858
 - Сачка ера722–723
 - Кали-југа3901–3902
Холоценски календар10801
Ирански календар179–180
Исламски календар184–185
Јапонски календарЕнрјаку 20
(延暦20年)
Јавански календар696–697
Јулијански календар801
DCCCI
Корејски календар3134
Мингуо-календар1111 пред Р. Кина
民前1111年
Нанакшахи−667
Селевкидски календар1112/1113 г.г.
Тајландски сончев календар1343–1344
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
927 или 546 или −226
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
928 или 547 или −225

801 (DCCCI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 801 година од новата ера, 801. од вториот милениум, 1. од IX век и втора од 800-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на и година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на и еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како .

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 801 година се протега во и , додека според второто гледиште, годината трае во текот на и кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како . Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на и исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 801 на Ризницата ?