802

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
802 во разни календари
Грегоријански календар802
DCCCII
Ab urbe condita1555
Ерменски календар251
ԹՎ ՄԾԱ
Асирски календар5552
Балиски календар723–724
Бенгалски календар209
Берберски календар1752
Будистички календар1346
Бурмански календар164
Византиски календар6310–6311
Кинески календар辛巳(мет. змија)
3498 или 3438
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
3499 или 3439
Коптски календар518–519
Етиопски календар794–795
Еврејски календар4562–4563
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера858–859
 - Сачка ера723–724
 - Кали-југа3902–3903
Холоценски календар10802
Ирански календар180–181
Исламски календар185–187
Јапонски календарЕнрјаку 21
(延暦21年)
Јавански календар697–698
Јулијански календар802
DCCCII
Корејски календар3135
Мингуо-календар1110 пред Р. Кина
民前1110年
Нанакшахи−666
Селевкидски календар1113/1114 г.г.
Тајландски сончев календар1344–1345
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
928 или 547 или −225
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
929 или 548 или −224

802 (DCCCII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 802 година од новата ера, 802. од првиот милениум, 2. од IX век и трета од 800-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6310 и 6311 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5552 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4562 и 4563 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1555.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 802 година се протега во 3438 и 3439, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3498 и 3499 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1345. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 185 и 187 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 802 на Ризницата ?