898

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
898 г.  во други календари
Грегоријански календар 898
DCCCXCVIII
Ab urbe condita 1651
Асирски календар 5648
Бахајски календар -946–-945
Бенгалски календар 305
Берберски календар 1848
Будистички календар 1442
Бурмански календар 260
Византиски календар 6406–6407
Еврејски календар 4658–4659
Ерменски календар 347
ԹՎ ՅԽԷ
Етиопски календар 890-891
Ирански календар 276–277
Исламски календар 284–285
Јулијански календар 898    DCCCXCVIII
Кинески календар 丁巳年月日
(3534/3594)
— до —
戊午年月日
(3535/3595)
Коптски календар 614–615
Корејски календар 3231
Календар Мингуо 1014 пред РК
民前1014年
Селевкидски календар 1209–1210
Тајландски сончев календар 1441
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 954–955
 - Шака самват 820–821
 - Кали југа 3999–4000
Холоценски календар 10898
Џуче-календар нема (пред 1912)

898 (DCCCXCVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 898. година од новата ера, 898. од првиот милениум, 98. од 9 век и деветта од 890-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6406 и 6407 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5648 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4658 и 4659 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1651.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 898. година се протега во 3534 и 3535, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3594 и 3595 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1441. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 284 и 285 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]