Папа Григориј IV

Од Википедија — слободната енциклопедија
Gregorius IV
Родено име Григориј IV
Папа од октомври 827
Папа до 25 јануари 844
Претходник Папа Валентин
Наследник Папа Сергиј II
Роден ?
?
Починал 25 јануари 844
?
Други папи по име Григориј (појаснување)

Григориј IV (лат. Gregorius PP. IV; ? - 25 јануари 844) — римски папа од октомври 827 до 25 јануари 844[1]. Тој ја признал светската власт над духовната, меѓутоа затоа го поддржал востанието на Лотар I против Луј I Побожниот. Ја реконструирал базиликата Сан Марко во Рим. Го воспоставил денот на сите светци на 1 ноември.

Наводи[уреди | уреди извор]