Папа Бенедикт V

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Benedictus V
200px
Родено име  ?
Папа од 22 мај 964
Папа до 23 декември 964
Претходник Папа Лав VIII
Наследник Папа Јован XIII
Роден  ?
Рим
Починал 4 јули 966
Хамбург
Други папи по име Бенедикт (појаснување)

Папа Бенедикт V (лат. Benedictus PP. V)(? - 4 јули 966) бил римски папа од 22 мај до 23 декември 964. Бил избран за папа по смртта на папата Јован XII. Императорот Отон I го поддржувал Лав VIII, па го испратил Бенедикт во Хамбург, каде и умрел како ѓакон. Неговите останки се пренесени во Рим.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!