Папа Александар IV

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Alexander IV
B Alexander IV.jpg
Родено име Риналдо Конти
Папа од 12 декември 1254
Папа до 25 мај 1261
Претходник Папа Инокентие IV
Наследник Папа Урбан IV
Роден 1199
?
Починал 25 мај 1261
Витербо, Италија
Други папи по име Александар (појаснување)

Папа Александар IV (лат. Alexander PP. IV)(1199 - 25 мај 1261) бил римски папа од 12 декември 1254 до 25 мај 1261.