Папа Зефирин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зефирин
Zephyrinus.jpg
Родено име Виктор
Папа од 199
Папа до 20 декември 217
Претходник Папа Виктор I
Наследник Папа Каликст I
Роден непознато
Рим, Италија
Починал 20 декември 217
Рим, Италија

Зефирин (латински: Zephyrinus); бил римски папа од 198 до 20 декември 217 година.


Наводи[уреди | уреди извор]