Прејди на содржината

198

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
198 во разни календари
Грегоријански календар198
CXCVIII
Ab urbe condita951
Асирски календар4948
Балиски календар119–120
Бенгалски календар−395
Берберски календар1148
Будистички календар742
Бурмански календар−440
Византиски календар5706–5707
Кинески календар丁丑(огн. вол)
2894 или 2834
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
2895 или 2835
Коптски календар−86 – −85
Етиопски календар190–191
Еврејски календар3958–3959
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера254–255
 - Сачка ера119–120
 - Кали-југа3298–3299
Холоценски календар10198
Ирански календар424 п.п. – 423 п.п.
Исламски календар437 п.х. – 436 п.х.
Јавански календар75–76
Јулијански календар198
CXCVIII
Корејски календар2531
Мингуо-календар1714 пред Р. Кина
民前1714年
Нанакшахи−1270
Селевкидски календар509/510 г.г.
Тајландски сончев календар740–741
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
324 или −57 или −829
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
325 или −56 или −828

198 (CXCVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 198 година од новата ера, 198. од првиот милениум, 98. од II век и деветта од 190-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5706 и 5707 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4948 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3958 и 3959 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 951.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 198 година се протега во 2834 и 2835, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2894 и 2895 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 741. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 437 и 436 година пред хиџра.

Починале

[уреди | уреди извор]