179

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
179 г.  во други календари
Грегоријански календар 179
CLXXIX
Ab urbe condita 932
Асирски календар 4929
Бахајски календар -1665–-1664
Бенгалски календар -414
Берберски календар 1129
Будистички календар 723
Бурмански календар -459
Византиски календар 5687–5688
Еврејски календар 3939–3940
Ерменски календар
Етиопски календар 171-172
Ирански календар 443 п.с. – 442 п.с.
Исламски календар 457 пред хиџра – 456 пред хиџра
Јулијански календар 179    CLXXIX
Кинески календар 戊午年月日
(2815/2875)
— до —
己未年月日
(2816/2876)
Коптски календар -105–-104
Корејски календар 2512
Календар Мингуо 1733 пред РК
民前1733年
Селевкидски календар 490–491
Тајландски сончев календар 722
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 235–236
 - Шака самват 101–102
 - Кали југа 3280–3281
Холоценски календар 10179
Џуче-календар нема (пред 1912)

179 (CLXXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 179. година од новата ера, 179. од првиот милениум, 79. од 2 век и последна од 170-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5687 и 5688 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4929 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3939 и 3940 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 932.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 179. година се протега во 2815 и 2816, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2875 и 2876 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 722. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 457 и 456 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]