162

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
162 г.  во други календари
Грегоријански календар 162
CLXII
Ab urbe condita 915
Асирски календар 4912
Бахајски календар -1682–-1681
Бенгалски календар -431
Берберски календар 1112
Будистички календар 706
Бурмански календар -476
Византиски календар 5670–5671
Еврејски календар 3922–3923
Ерменски календар
Етиопски календар 154-155
Ирански календар 460 п.с. – 459 п.с.
Исламски календар 474 пред хиџра – 473 пред хиџра
Јулијански календар 162    CLXII
Кинески календар 辛丑年月日
(2798/2858)
— до —
壬寅年月日
(2799/2859)
Коптски календар -122–-121
Корејски календар 2495
Календар Мингуо 1750 пред РК
民前1750年
Селевкидски календар 473–474
Тајландски сончев календар 705
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 218–219
 - Шака самват 84–85
 - Кали југа 3263–3264
Холоценски календар 10162
Џуче-календар нема (пред 1912)

162 (CLXII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 162. година од новата ера, 162. од првиот милениум, 62. од 2 век и трета од 160-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5670 и 5671 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4912 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3922 и 3923 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 915.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 162. година се протега во 2798 и 2799, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2858 и 2859 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 705. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 474 и 473 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]