128

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
128 г.  во други календари
Грегоријански календар 128
CXXVIII
Ab urbe condita 881
Асирски календар 4878
Бахајски календар -1716–-1715
Бенгалски календар -465
Берберски календар 1078
Будистички календар 672
Бурмански календар -510
Византиски календар 5636–5637
Еврејски календар 3888–3889
Ерменски календар
Етиопски календар 120-121
Ирански календар 494 п.с. – 493 п.с.
Исламски календар 509 пред хиџра – 508 пред хиџра
Јулијански календар 128    CXXVIII
Кинески календар 丁卯年月日
(2764/2824)
— до —
戊辰年月日
(2765/2825)
Коптски календар -156–-155
Корејски календар 2461
Календар Мингуо 1784 пред РК
民前1784年
Селевкидски календар 439–440
Тајландски сончев календар 671
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 184–185
 - Шака самват 50–51
 - Кали југа 3229–3230
Холоценски календар 10128
Џуче-календар нема (пред 1912)

128 (CXXVIII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 128. година од новата ера, 128. од првиот милениум, 28. од 2 век и деветта од 120-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5636 и 5637 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4878 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3888 и 3889 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 881.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 128. година се протега во 2764 и 2765, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2824 и 2825 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 671. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 509 и 508 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]