158

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
158 во разни календари
Грегоријански календар158
CLVIII
Ab urbe condita911
Асирски календар4908
Балиски календар79–80
Бенгалски календар−435
Берберски календар1108
Будистички календар702
Бурмански календар−480
Византиски календар5666–5667
Кинески календар丁酉(огн. петел)
2854 или 2794
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
2855 или 2795
Коптски календар−126 – −125
Етиопски календар150–151
Еврејски календар3918–3919
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера214–215
 - Сачка ера79–80
 - Кали-југа3258–3259
Холоценски календар10158
Ирански календар464 п.п. – 463 п.п.
Исламски календар478 п.х. – 477 п.х.
Јавански календар34–35
Јулијански календар158
CLVIII
Корејски календар2491
Мингуо-календар1754 пред Р. Кина
民前1754年
Нанакшахи−1310
Селевкидски календар469/470 г.г.
Тајландски сончев календар700–701
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
284 или −97 или −869
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
285 или −96 или −868

158 (CLVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 158 година од новата ера, 158. од првиот милениум, 58. од II век и деветта од 150-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5666 и 5667 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4908 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3918 и 3919 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 911.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 158 година се протега во 2794 и 2795, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2854 и 2855 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 701. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 478 и 477 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]