119

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
119 г.  во други календари
Грегоријански календар 119
CXIX
Ab urbe condita 872
Асирски календар 4869
Бахајски календар -1725–-1724
Бенгалски календар -474
Берберски календар 1069
Будистички календар 663
Бурмански календар -519
Византиски календар 5627–5628
Еврејски календар 3879–3880
Ерменски календар
Етиопски календар 111-112
Ирански календар 503 п.с. – 502 п.с.
Исламски календар 518 пред хиџра – 517 пред хиџра
Јулијански календар 119    CXIX
Кинески календар 戊午年月日
(2755/2815)
— до —
己未年月日
(2756/2816)
Коптски календар -165–-164
Корејски календар 2452
Календар Мингуо 1793 пред РК
民前1793年
Селевкидски календар 430–431
Тајландски сончев календар 662
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 175–176
 - Шака самват 41–42
 - Кали југа 3220–3221
Холоценски календар 10119
Џуче-календар нема (пред 1912)

119 (CXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 119. година од новата ера, 119. од првиот милениум, 19. од 2 век и последна од 110-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5627 и 5628 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4869 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3879 и 3880 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 872.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 119. година се протега во 2755 и 2756, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2815 и 2816 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 662. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 518 и 517 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]