109

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
109 во разни календари
Грегоријански календар109
CIX
Ab urbe condita862
Асирски календар4859
Балиски календар30–31
Бенгалски календар−484
Берберски календар1059
Будистички календар653
Бурмански календар−529
Византиски календар5617–5618
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
2805 или 2745
    — до —
己酉年 (зем. петел)
2806 или 2746
Коптски календар−175 – −174
Етиопски календар101–102
Еврејски календар3869–3870
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера165–166
 - Сачка ера30–31
 - Кали-југа3209–3210
Холоценски календар10109
Ирански календар513 п.п. – 512 п.п.
Исламски календар529 п.х. – 528 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар109
CIX
Корејски календар2442
Мингуо-календар1803 пред Р. Кина
民前1803年
Нанакшахи−1359
Селевкидски календар420/421 г.г.
Тајландски сончев календар651–652
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
235 или −146 или −918
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
236 или −145 или −917

109 (CIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 109 година од новата ера, 109. од првиот милениум, 9. од II век и последна од 100-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5617 и 5618 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4859 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3869 и 3870 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 862.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 109 година се протега во 2745 и 2746, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2805 и 2806 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 652. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 529 и 528 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]