134

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
134 г.  во други календари
Грегоријански календар 134
CXXXIV
Ab urbe condita 887
Асирски календар 4884
Бахајски календар -1710–-1709
Бенгалски календар -459
Берберски календар 1084
Будистички календар 678
Бурмански календар -504
Византиски календар 5642–5643
Еврејски календар 3894–3895
Ерменски календар
Етиопски календар 126-127
Ирански календар 488 п.с. – 487 п.с.
Исламски календар 503 пред хиџра – 502 пред хиџра
Јулијански календар 134    CXXXIV
Кинески календар 癸酉年月日
(2770/2830)
— до —
甲戌年月日
(2771/2831)
Коптски календар -150–-149
Корејски календар 2467
Календар Мингуо 1778 пред РК
民前1778年
Селевкидски календар 445–446
Тајландски сончев календар 677
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 190–191
 - Шака самват 56–57
 - Кали југа 3235–3236
Холоценски календар 10134
Џуче-календар нема (пред 1912)

134 (CXXXIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 134. година од новата ера, 134. од првиот милениум, 34. од 2 век и петта од 130-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5642 и 5643 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4884 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3894 и 3895 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 887.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 134. година се протега во 2770 и 2771, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2830 и 2831 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 677. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 503 и 502 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]