Прејди на содржината

154

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
154 во разни календари
Грегоријански календар154
CLIV
Ab urbe condita907
Асирски календар4904
Балиски календар75–76
Бенгалски календар−439
Берберски календар1104
Будистички календар698
Бурмански календар−484
Византиски календар5662–5663
Кинески календар癸巳(вод. змија)
2850 или 2790
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
2851 или 2791
Коптски календар−130 – −129
Етиопски календар146–147
Еврејски календар3914–3915
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера210–211
 - Сачка ера75–76
 - Кали-југа3254–3255
Холоценски календар10154
Ирански календар468 п.п. – 467 п.п.
Исламски календар482 п.х. – 481 п.х.
Јавански календар29–31
Јулијански календар154
CLIV
Корејски календар2487
Мингуо-календар1758 пред Р. Кина
民前1758年
Нанакшахи−1314
Селевкидски календар465/466 г.г.
Тајландски сончев календар696–697
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
280 или −101 или −873
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
281 или −100 или −872

154 (CLIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 154 година од новата ера, 154. од првиот милениум, 54. од II век и петта од 150-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5662 и 5663 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4904 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3914 и 3915 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 907.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 154 година се протега во 2790 и 2791, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2850 и 2851 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 697. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 482 и 481 година пред хиџра.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 154 на Ризницата ?