181

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
181 г.  во други календари
Грегоријански календар 181
CLXXXI
Ab urbe condita 934
Асирски календар 4931
Бахајски календар -1663–-1662
Бенгалски календар -412
Берберски календар 1131
Будистички календар 725
Бурмански календар -457
Византиски календар 5689–5690
Еврејски календар 3941–3942
Ерменски календар
Етиопски календар 173-174
Ирански календар 441 п.с. – 440 п.с.
Исламски календар 455 пред хиџра – 454 пред хиџра
Јулијански календар 181    CLXXXI
Кинески календар 庚申年月日
(2817/2877)
— до —
辛酉年月日
(2818/2878)
Коптски календар -103–-102
Корејски календар 2514
Календар Мингуо 1731 пред РК
民前1731年
Селевкидски календар 492–493
Тајландски сончев календар 724
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 237–238
 - Шака самват 103–104
 - Кали југа 3282–3283
Холоценски календар 10181
Џуче-календар нема (пред 1912)

181 (CLXXXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 181. година од новата ера, 181. од првиот милениум, 81. од 2 век и втора од 180-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5689 и 5690 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4931 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3941 и 3942 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 934.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 181. година се протега во 2817 и 2818, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2877 и 2878 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 724. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 455 и 454 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]