127

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
127 г.  во други календари
Грегоријански календар 127
CXXVII
Ab urbe condita 880
Асирски календар 4877
Бахајски календар -1717–-1716
Бенгалски календар -466
Берберски календар 1077
Будистички календар 671
Бурмански календар -511
Византиски календар 5635–5636
Еврејски календар 3887–3888
Ерменски календар
Етиопски календар 119-120
Ирански календар 495 п.с. – 494 п.с.
Исламски календар 510 пред хиџра – 509 пред хиџра
Јулијански календар 127    CXXVII
Кинески календар 丙寅年月日
(2763/2823)
— до —
丁卯年月日
(2764/2824)
Коптски календар -157–-156
Корејски календар 2460
Календар Мингуо 1785 пред РК
民前1785年
Селевкидски календар 438–439
Тајландски сончев календар 670
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 183–184
 - Шака самват 49–50
 - Кали југа 3228–3229
Холоценски календар 10127
Џуче-календар нема (пред 1912)

127 (CXXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 127. година од новата ера, 127. од првиот милениум, 27. од 2 век и осма од 120-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5635 и 5636 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4877 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3887 и 3888 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 880.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 127. година се протега во 2763 и 2764, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2823 и 2824 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 670. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 510 и 509 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]