163

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
163 г.  во други календари
Грегоријански календар 163
CLXIII
Ab urbe condita 916
Асирски календар 4913
Бахајски календар -1681–-1680
Бенгалски календар -430
Берберски календар 1113
Будистички календар 707
Бурмански календар -475
Византиски календар 5671–5672
Еврејски календар 3923–3924
Ерменски календар
Етиопски календар 155-156
Ирански календар 459 п.с. – 458 п.с.
Исламски календар 473 пред хиџра – 472 пред хиџра
Јулијански календар 163    CLXIII
Кинески календар 壬寅年月日
(2799/2859)
— до —
癸卯年月日
(2800/2860)
Коптски календар -121–-120
Корејски календар 2496
Календар Мингуо 1749 пред РК
民前1749年
Селевкидски календар 474–475
Тајландски сончев календар 706
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 219–220
 - Шака самват 85–86
 - Кали југа 3264–3265
Холоценски календар 10163
Џуче-календар нема (пред 1912)

163 (CLXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 163. година од новата ера, 163. од првиот милениум, 63. од 2 век и четвртта од 160-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5671 и 5672 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4913 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3923 и 3924 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 916.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 163. година се протега во 2799 и 2800, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2859 и 2860 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 706. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 473 и 472 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]