173

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
173 г.  во други календари
Грегоријански календар 173
CLXXIII
Ab urbe condita 926
Асирски календар 4923
Бахајски календар -1671–-1670
Бенгалски календар -420
Берберски календар 1123
Будистички календар 717
Бурмански календар -465
Византиски календар 5681–5682
Еврејски календар 3933–3934
Ерменски календар
Етиопски календар 165-166
Ирански календар 449 п.с. – 448 п.с.
Исламски календар 463 пред хиџра – 462 пред хиџра
Јулијански календар 173    CLXXIII
Кинески календар 壬子年月日
(2809/2869)
— до —
癸丑年月日
(2810/2870)
Коптски календар -111–-110
Корејски календар 2506
Календар Мингуо 1739 пред РК
民前1739年
Селевкидски календар 484–485
Тајландски сончев календар 716
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 229–230
 - Шака самват 95–96
 - Кали југа 3274–3275
Холоценски календар 10173
Џуче-календар нема (пред 1912)

173 (CLXXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 173. година од новата ера, 173. од првиот милениум, 73. од 2 век и четвртта од 170-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5681 и 5682 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4923 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3933 и 3934 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 926.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 173. година се протега во 2809 и 2810, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2869 и 2870 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 716. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 463 и 462 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]