121

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
121 во разни календари
Грегоријански календар121
CXXI
Ab urbe condita874
Асирски календар4871
Балиски календар42–43
Бенгалски календар−472
Берберски календар1071
Будистички календар665
Бурмански календар−517
Византиски календар5629–5630
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
2817 или 2757
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
2818 или 2758
Коптски календар−163 – −162
Етиопски календар113–114
Еврејски календар3881–3882
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера177–178
 - Сачка ера42–43
 - Кали-југа3221–3222
Холоценски календар10121
Ирански календар501 п.п. – 500 п.п.
Исламски календар516 п.х. – 515 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар121
CXXI
Корејски календар2454
Мингуо-календар1791 пред Р. Кина
民前1791年
Нанакшахи−1347
Селевкидски календар432/433 г.г.
Тајландски сончев календар663–664
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
247 или −134 или −906
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
248 или −133 или −905

121 (CXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 121 година од новата ера, 121. од првиот милениум, 21. од II век и втора од 120-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5629 и 5630 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4871 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3881 и 3882 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 874.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 121 година се протега во 2757 и 2758, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2817 и 2818 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 664. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 516 и 515 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 121 на Ризницата ?