157

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
157 г.  во други календари
Грегоријански календар 157
CLVII
Ab urbe condita 910
Асирски календар 4907
Бахајски календар -1687–-1686
Бенгалски календар -436
Берберски календар 1107
Будистички календар 701
Бурмански календар -481
Византиски календар 5665–5666
Еврејски календар 3917–3918
Ерменски календар
Етиопски календар 149-150
Ирански календар 465 п.с. – 464 п.с.
Исламски календар 479 пред хиџра – 478 пред хиџра
Јулијански календар 157    CLVII
Кинески календар 丙申年月日
(2793/2853)
— до —
丁酉年月日
(2794/2854)
Коптски календар -127–-126
Корејски календар 2490
Календар Мингуо 1755 пред РК
民前1755年
Селевкидски календар 468–469
Тајландски сончев календар 700
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 213–214
 - Шака самват 79–80
 - Кали југа 3258–3259
Холоценски календар 10157
Џуче-календар нема (пред 1912)

157 (CLVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 157. година од новата ера, 157. од првиот милениум, 57. од 2 век и осма од 150-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5665 и 5666 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4907 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3917 и 3918 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 910.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 157. година се протега во 2793 и 2794, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2853 и 2854 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 700. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 479 и 478 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]