153

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
153 г.  во други календари
Грегоријански календар 153
CLIII
Ab urbe condita 906
Асирски календар 4903
Бахајски календар -1691–-1690
Бенгалски календар -440
Берберски календар 1103
Будистички календар 697
Бурмански календар -485
Византиски календар 5661–5662
Еврејски календар 3913–3914
Ерменски календар
Етиопски календар 145-146
Ирански календар 469 п.с. – 468 п.с.
Исламски календар 483 пред хиџра – 482 пред хиџра
Јулијански календар 153    CLIII
Кинески календар 壬辰年月日
(2789/2849)
— до —
癸巳年月日
(2790/2850)
Коптски календар -131–-130
Корејски календар 2486
Календар Мингуо 1759 пред РК
民前1759年
Селевкидски календар 464–465
Тајландски сончев календар 696
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 209–210
 - Шака самват 75–76
 - Кали југа 3254–3255
Холоценски календар 10153
Џуче-календар нема (пред 1912)

153 (CLIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 153. година од новата ера, 153. од првиот милениум, 53. од 2 век и четвртта од 150-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5661 и 5662 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4903 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3913 и 3914 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 906.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 153. година се протега во 2789 и 2790, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2849 и 2850 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 696. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 483 и 482 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]