125

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
125 г.  во други календари
Грегоријански календар 125
CXXV
Ab urbe condita 878
Асирски календар 4875
Бахајски календар -1719–-1718
Бенгалски календар -468
Берберски календар 1075
Будистички календар 669
Бурмански календар -513
Византиски календар 5633–5634
Еврејски календар 3885–3886
Ерменски календар
Етиопски календар 117-118
Ирански календар 497 п.с. – 496 п.с.
Исламски календар 512 пред хиџра – 511 пред хиџра
Јулијански календар 125    CXXV
Кинески календар 甲子年月日
(2761/2821)
— до —
乙丑年月日
(2762/2822)
Коптски календар -159–-158
Корејски календар 2458
Календар Мингуо 1787 пред РК
民前1787年
Селевкидски календар 436–437
Тајландски сончев календар 668
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 181–182
 - Шака самват 47–48
 - Кали југа 3226–3227
Холоценски календар 10125
Џуче-календар нема (пред 1912)

125 (CXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 125. година од новата ера, 125. од првиот милениум, 25. од 2 век и шеста од 120-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5633 и 5634 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4875 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3885 и 3886 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 878.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 125. година се протега во 2761 и 2762, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2821 и 2822 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 668. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 512 и 511 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]