175

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
175 г.  во други календари
Грегоријански календар 175
CLXXV
Ab urbe condita 928
Асирски календар 4925
Бахајски календар -1669–-1668
Бенгалски календар -418
Берберски календар 1125
Будистички календар 719
Бурмански календар -463
Византиски календар 5683–5684
Еврејски календар 3935–3936
Ерменски календар
Етиопски календар 167-168
Ирански календар 447 п.с. – 446 п.с.
Исламски календар 461 пред хиџра – 460 пред хиџра
Јулијански календар 175    CLXXV
Кинески календар 甲寅年月日
(2811/2871)
— до —
乙卯年月日
(2812/2872)
Коптски календар -109–-108
Корејски календар 2508
Календар Мингуо 1737 пред РК
民前1737年
Селевкидски календар 486–487
Тајландски сончев календар 718
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 231–232
 - Шака самват 97–98
 - Кали југа 3276–3277
Холоценски календар 10175
Џуче-календар нема (пред 1912)

175 (CLXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 175. година од новата ера, 175. од првиот милениум, 75. од 2 век и шеста од 170-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5683 и 5684 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4925 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3935 и 3936 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 928.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 175. година се протега во 2811 и 2812, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2871 и 2872 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 718. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 461 и 460 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]