Прејди на содржината

129

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
129 во разни календари
Грегоријански календар129
CXXIX
Ab urbe condita882
Асирски календар4879
Балиски календар50–51
Бенгалски календар−464
Берберски календар1079
Будистички календар673
Бурмански календар−509
Византиски календар5637–5638
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
2825 или 2765
    — до —
己巳年 (зем. змија)
2826 или 2766
Коптски календар−155 – −154
Етиопски календар121–122
Еврејски календар3889–3890
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера185–186
 - Сачка ера50–51
 - Кали-југа3229–3230
Холоценски календар10129
Ирански календар493 п.п. – 492 п.п.
Исламски календар508 п.х. – 507 п.х.
Јавански календар4–5
Јулијански календар129
CXXIX
Корејски календар2462
Мингуо-календар1783 пред Р. Кина
民前1783年
Нанакшахи−1339
Селевкидски календар440/441 г.г.
Тајландски сончев календар671–672
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
255 или −126 или −898
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
256 или −125 или −897

129 (CXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 129 година од новата ера, 129. од првиот милениум, 29. од II век и последна од 120-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5637 и 5638 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4879 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3889 и 3890 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 882.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 129 година се протега во 2765 и 2766, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2825 и 2826 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 672. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 508 и 507 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]