149

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
149 во разни календари
Грегоријански календар149
CXLIX
Ab urbe condita902
Асирски календар4899
Балиски календар70–71
Бенгалски календар−444
Берберски календар1099
Будистички календар693
Бурмански календар−489
Византиски календар5657–5658
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
2845 или 2785
    — до —
己丑年 (зем. вол)
2846 или 2786
Коптски календар−135 – −134
Етиопски календар141–142
Еврејски календар3909–3910
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера205–206
 - Сачка ера70–71
 - Кали-југа3249–3250
Холоценски календар10149
Ирански календар473 п.п. – 472 п.п.
Исламски календар488 п.х. – 487 п.х.
Јавански календар24–25
Јулијански календар149
CXLIX
Корејски календар2482
Мингуо-календар1763 пред Р. Кина
民前1763年
Нанакшахи−1319
Селевкидски календар460/461 г.г.
Тајландски сончев календар691–692
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
275 или −106 или −878
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
276 или −105 или −877

149 (CXLIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 149 година од новата ера, 149. од првиот милениум, 49. од II век и последна од 140-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5657 и 5658 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4899 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3909 и 3910 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 902.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 149 година се протега во 2785 и 2786, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2845 и 2846 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 692. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 488 и 487 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 149 на Ризницата ?