159

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
159 г.  во други календари
Грегоријански календар 159
CLIX
Ab urbe condita 912
Асирски календар 4909
Бахајски календар -1685–-1684
Бенгалски календар -434
Берберски календар 1109
Будистички календар 703
Бурмански календар -479
Византиски календар 5667–5668
Еврејски календар 3919–3920
Ерменски календар
Етиопски календар 151-152
Ирански календар 463 п.с. – 462 п.с.
Исламски календар 477 пред хиџра – 476 пред хиџра
Јулијански календар 159    CLIX
Кинески календар 戊戌年月日
(2795/2855)
— до —
己亥年月日
(2796/2856)
Коптски календар -125–-124
Корејски календар 2492
Календар Мингуо 1753 пред РК
民前1753年
Селевкидски календар 470–471
Тајландски сончев календар 702
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 215–216
 - Шака самват 81–82
 - Кали југа 3260–3261
Холоценски календар 10159
Џуче-календар нема (пред 1912)

159 (CLIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 159. година од новата ера, 159. од првиот милениум, 59. од 2 век и последна од 150-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5667 и 5668 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4909 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3919 и 3920 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 912.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 159. година се протега во 2795 и 2796, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2855 и 2856 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 702. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 477 и 476 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]